دغدغه های یک جوان مومن انقلابی

در اینجا آن چه را که دردل و دغدغه ی منِ جوان مومن انقلابی است، گفته می شود.

دغدغه های یک جوان مومن انقلابی

در اینجا آن چه را که دردل و دغدغه ی منِ جوان مومن انقلابی است، گفته می شود.

دغدغه های یک جوان مومن انقلابی

سقف معرفت خودتان را سایتهای سیاسی و اوراق روزنامه ها و پرسه زدن در سایتهای گوناگون قرار ندهید؛ سقف معرفت شما اینها نیست، با قرآن، با نوشتجات مرحوم شهیدمطهری، با نوشتجات فضلای بزرگی که خوشبختانه امروز در حوزه های علمیه حضور دارند، آشنا شوید.
بیانات رهبری در دیدار با دانشجویان 17مرداد1391

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران

۹ مطلب در خرداد ۱۳۹۲ ثبت شده است

۳۱
خرداد


با عرض سلام خدمت رئیس جمهور منتخب ملت ایران!

بعد از غرورآفرینی مردم عزیزمان در انتخابات 24 خردادماه، صحنه رقابت ها به پایان رسید و حال نوبت خدمتگزاری به مردم فرا رسیده است. 

آقای روحانی! در ابتدا معیشت مردم در نطرتان باشد!

آقای روحانی! بدانید که وضع معیشت مردم به خاطریم تحریم ها نیست، بلکه به خاطر سوء مدیریت مدیران کشور ماست. مدیریت خودمان را تصحیح کنیم.

آقای روحانی! آیا آمده اید که از آقای هاشمی حمایت کنید و همه جا از او سخن بگویید یا به وضع معیشتی مردم سامان دهید؟ مردم به شما اطمینان کرده اند، اعتماد آنها را در نظر داشته باشید.

آقای روحانی! ما رفتارهای آقای هاشمی و همسر مکرمه شان و فرزندان ایشان در فتنه 88 را فراموش نکرده ایم. کسانی که در این انتخابات دم از دموکراسی ترین انتخابات در ایران می زنند.

آقای روحانی! آن قدر مردم را آزاد نگذارید که اطلاق غلطی از آزادی پیدا کنند و کشور را به بدترین بی حجابی ها و انجام زننده ترین کارها در سطح شهر نزدیک کنند.

آقای روحانی! کاری نکنید که خون به دل امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و رهبر عزیزمون سید علی خامنه ای شود. همانی که در زمان دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی اتفاق افتاد.

آقای روحانی! نقاط قوت دولت آقای احمدی نژاد را بگیرید و نقاط ضعف آنرا دور بریزید. همان دولتی که نقاط قوتش مورد تایید رهبر انقلاب است.

آقای روحانی! ارتباط با کشورهای خارجی به قیمت آن تمام نشود که ایران عزیز، عزت خود را از دست بدهد، فقط به خاطر آن که تحریم ها برداشته شود، تا مردم وضع معیشتشان خوب شود.

در آخر این را بگویم تا به حال امام زمان حامی این کشور بوده است و از این به بعد نیز خواهند بود. به امید خدمتگزاری شما در این دولت!!!

  • جوان مومن انقلابی
۳۰
خرداد
بسم الله الرحمن الرحیم
ناله
آیا می دانید...
خدمت سروران گرامی
سلام علیکم

 

طبق معمول هر سال همین که به ماه رمضان نزدیک می شویم دقایقی از وقت شما را راجع به مهمترین مسئله می گیرم و از اینکه کار قرآن به جایی رسیده که باید مثل من این حرفها را بزند (که از دهانم بزرگتر است) شرمنده ام.

1. آیا می دانید که در همه مساجد در شب قدر دعای شریف جوشن کبیر و عزاداری و مراسم قرآن سر گرفتن بحمدالله برگزار می شود اما چرا در شب قدر که شب نزول قرآن است تفسیر رنگی ندارد؟

2. آیا می دانید سرگرم شدن به چاپ و صوت و تجوید و ظاهر قرآن بیش از توجه به محتوای قرآن است؟

3. آیا می دانید به ما دستور داده اند که هر گاه فتنه های زیاد مانند پاره هایی از شب تار به شما روی آورد به قرآن پناه ببرید؟ (فَإِذَا الْتَبَسَتْ‏ عَلَیْکُمُ الْفِتَنُ کَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْکُمْ بِالْقُرْآنِ فَإِنَّهُ شَافِعٌ مُشَفَّع)‏

4. آیا می دانید بعضی به اسم این که دین از سیاست جداست به صدها آیه سیاسی بی توجهی می کنند؟

5. آیا می دانید آن مقدار که در متون آموزش و پرورش و دانشگاه کلمات عربی را تزریق می کنند کارساز نیست و فارغ التحصیلان ما نمی توانند اکثرا یک صفحه قرآن را بی غلط بخوانند؟

6. آیا می دانید بعضی به خیال اینکه قرآن از فهم بشر بالاتر است و فهم آن مخصوص اهل بیت است از تدبر در آن می ترسند، با اینکه خداوند دستور به تدبر داده است و در حدیث می خوانیم: من زعم ان کتاب الله مبهم فقد هلک و اهلک راستی اگر قرآن را نمی توان فهمید پس چگونه به ما دستور داده اند روایات را بر قرآن عرضه کنیم و اگر ضد آن بود آن روایات را به دیوار بزنیم؟

7. آیا می دانید مهجوریت  قرآن غافلانه نیست زیرا در قرآن می خوانیم در روز قیامت پیامبر(ص) می فرماید: پروردگارا قوم من قرآن را مهجور گرفتند و نمی فرماید قرآن نزد قوم من مهجور بود و مهجور گرفتن با توجه و عمد است؟ وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً 

8. آیا می دانید آیه وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً چه معنایی دارد:
الف: در پر خطر ترین دادگاه یعنی روز قیامت
ب: نزد عالی ترین قاضی یعنی خداوند
ج: از محبوبترین و بالاترین مقام هستی یعنی پیامبر(ص)
د: شکایت توسط کسی است که مظهر رحمه للعالمین است.
ه: شکایت پدر از فرزند است انا و علی ابوا هذه الامه
و: شکایت حتمی است چون با فعل ماضی آمده است. (وَ قالَ الرَّسُولُ)
ز: شکایت با استمداد از کلمه یا رب است.
ح: شکایت از کسی است که امید شفاعت از او داریم. ویل لمن کان شفعاء ه خصماءه؟

9. آیا می دانید بعضی ها نمی توانند قرآن بخوانند؟
بعضی به غلط می خوانند.
بعضی که می توانند درست بخوانند نمی خوانند.
و بعضی که می خوانند تدبر نمی کنند.
و بعضی به آن عمل نمی کنند.
و بعضی قرآن را محور کار خود نمی دانند و در درسها و سخنرانی ها و نوشته به قرآن اولویت نمی دهند.
و بعضی قرآن را تنها برای مهریه عروس، بالای سر مسافر، سوگند یاد کردن، کتاب استخاره و امثال آن می خواهند.

10. آیا می دانید مثال ما مثال بیماری است که بجای مصرف دارو مشغول چیدن و تنظیم انواع قرص هاست؟

11. آیا می دانید مثال ما مثال مهمانی است که به جای گوش دادن به سخنان صاحبخانه به نقش و نگار در و پنجره توجه می کند؟

12. آیا می دانید گروهی به جای تدبر در قرآن و پیام و الهام گرفتن از آن و عمل به آن به سراغ حواشی آن می روند و بیشتر عمر خود را صرف مباحث علوم قرآن مانند محکم و متشابه، ناسخ و منسوخ، تاویل، شان نزول، تاریخ کتابت، تاریخ ترجمه، تاریخ تفسیر، طبقات مفسرین، تفاوت کتب تفسیری و امثال این بحث ها می کنند؟ (البته بعضی از این بحث ها نظیر بحث اعجاز و بحث سلامت از تحریف ضروری است اما صرف بیشتر عمر به این علوم مانند کسی است که به جای شنا در استخر، دور استخر می دود؟)

13. آیا می دانید بعضی بجای بیان روح قرآن آنقدر به نقل اقوال می پردازند که خود قرآن در آن اقوال گم می شود و بعضی آنقدر احتمالات متعددی را مطرح می کنند که حتی محکمات قرآن، متشابه می شود؟

14.بعضی وارد گود عرفان، بعضی وارد تحقیق مفصل روی لغات، بعضی در مقام نقل شان نزول های متعدد و بعضی قرآن را به دون توجه به روایات معتبر رسیده از اهل بیت(ع) تفسیر می کنند؟ در حالی که خود قرآن به ما می فرماید: وَ ما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا  یعنی سخنان پیامبر(ص) را که خود مستقیما فرموده و یا به اهل بیت ارجاع داده باید بگیریم و در روایات متواتر می خوانیم بین قرآن و اهل بیت هرگز جدایی نیست و اگر به هر دو تکیه کنید هرگز گمراه نمی شوید؟

15. آیا می دانید در بسیاری از سخنرانی ها سهم تاریخ، تحلیل سیاسی، شعر و خواب و خطابه و روضه و امثال آن داده می شود ولی سهم قرآن داده نمی شود با اینکه خداوند به پیامبر(ص) می فرماید سخنرانی تو باید درباره بیان قرآن باشد لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَیْهِم‏ ؟

16. آیا می دانید هزاران پایان نامه در علوم قرآن نوشته می شود ولی این پایان نامه ها در دانشگاه ها بایگانی و جامعه از آن خیری نمی بیند؟

17. آیا می دانید در دانشگاه های قرآن و حدیث سرفصلهای علوم قرآن کاربردی نیست و نیازسنجی نشده است؟

18. آیا می دانید تلاوت زیبا در مواردی به هنرنمایی تبدیل شده است؟

19. آیا می دانید در آموزش صرف و نحو از آیات قرآن و روایات کمتر استفاده می شود؟

20. آیا می دانید فیلم های کوتاهی با مضامین قرآنی نایاب است؟

21. آیا می دانید تفسیر ساده برای نوجوانان نایاب است؟

22. آیا می دانید بیان صحیح از قصه های قرآن برای نوجوانان نایاب است؟

23. آیا می دانید موقوفات برای قرآن کمیاب است؟

24.  آیا می دانید نذر تلاوت قرآن نایاب است؟

25. آیا می دانید توجه به قرآن در نام شبی با قرآن مطرح می شود؟ آیا درست است که بگوییم شبی با اکسیژن و یا شبی با سلامتی؟

26. آیا می دانید در بسیاری از حوزه ها  و نزد بسیاری از مدرسین تدبر در قرآن درس جنبی است نه اصلی؟

27. آیا می دانید توجه به کتاب مخلوق بیش از کتاب خالق است؟

28. آیا می دانید که به آیه خُذِ الْکِتابَ بِقُوَّةٍ  عمل نکرده ایم؟

29. آیا می دانید اگر کتاب آسمانی را به پا نداریم خداوند لقب پوچی به ما داده است؟ قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ لَسْتُمْ عَلى‏ شَیْ‏ءٍ حَتَّى تُقیمُوا التَّوْراةَ وَ الْإِنْجیلَ وَ ما أُنْزِلَ إِلَیْکُمْ مِنْ رَبِّکُم‏ 

30. آیا می دانید کلمه اقامه در قرآن در چهار جا به کار رفته است:
 أَقیمُوا الدِّین‏ 
أَقیمُوا الْوَزْنَ 
أَقیمُوا الصَّلاةَ  وَ لَوْ أَنَّهُمْ أَقامُوا التَّوْراةَ وَ الْإِنْجیلَ وَ ما أُنْزِلَ إِلَیْهِمْ مِنْ رَبِّهِم.‏  31. آیا می دانید اگر ما کتاب آسمانی را بپا داریم وضع اقتصادی ما بسیار خوب می شود؟ وَ لَوْ أَنَّهُمْ أَقامُوا التَّوْراةَ وَ الْإِنْجیلَ وَ ما أُنْزِلَ إِلَیْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ لَأَکَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَ مِنْ تَحْتِ أَرْجُلِهِم

32. آیا می دانید باید تلاوت هر آیه ای ایمان ما را زیاد کند؟ وَ إِذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیاتُهُ زادَتْهُمْ إیماناً

33. آیا می دانید تلاوت قرآن باید دل ما را بلرزاند؟ إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ إِذا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُم‏

34. آیا می دانید گروهی از جن همین که برای اولین بار صدای قرآن را شنیدند ایمان آوردند (یَهْدی إِلَى الرُّشْدِ فَآمَنَّا بِهِ)   و دیگران را به پیروی از آن دعوت کردند (یا قَوْمَنا أَجیبُوا داعِیَ اللَّهِ)  ولی ما این همه قرآن شنیدیم، نه دلی تکان و نه ایمانی زیاد و نه اشکی جاری و نه رشدی اضافه و نه تبلیغی صورت گرفت؟

35. آیا می دانید قرآن ذکر است إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْر  و اعراض از آن زندگی نکبتی را به بار می آورد (وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَةً ضَنْکا)

36.آیا می دانید در قیامت بعضی شفاعت ها برای بعضی مفید نیست؟ فَما تَنْفَعُهُمْ شَفاعَةُ الشَّافِعینَ  ولی شفاعت قرآن حتما کارساز است. شافع مشفع

37. آیا می دانید قرآن کشتی بی سوراخ است؟ إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُون  ‏ ولی در نقل تاریخ، احتمال دروغ است و در روایات نیز روایات جعلی زیاد است؟

38. آیا می دانید قرآن مثل دریا است که هر کسی از آن بهره ای دارد. بعضی با نگاه، بعضی با شنا، بعضی با قایق رانی، و بعضی با غواصی. قرآن نیز این گونه است که:کِتَابُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَى أَرْبَعَةِ أَشْیَاءَ عَلَى الْعِبَارَةِ وَ الْإِشَارَةِ وَ اللَّطَائِفِ وَ الْحَقَائِقِ فَالْعِبَارَةُ لِلْعَوَامِّ وَ الْإِشَارَةُ لِلْخَوَاصِّ وَ اللَّطَائِفُ لِلْأَوْلِیَاءِ وَ الْحَقَائِقُ لِلْأَنْبِیَاءِ.

39. آیا می دانید عجایب قرآن قابل شمارش نیست؟ امیرالمومنین فرمود: لَا تُحْصَى‏ عَجَائِبُه‏

40.آیا می دانید عجایب قرآن کهنه شدنی نیست؟ لَا تَفْنَى‏ عَجَائِبُهُ‏ 

41. آیا می دانید بزرگانی مانند ملاصدرا و فیض کاشانی و امام خمینی و بسیاری دیگر اقرار کرده اند که چرا بیشتر عمر خود را صرف قرآن نکرده اند؟

42. آیا می دانید علمای ربانی، علمای قرآنی هستند کُونُوا رَبَّانِیِّینَ بِما کُنْتُمْ تُعَلِّمُونَ الْکِتابَ وَ بِما کُنْتُمْ تَدْرُسُونَ 

43. آیا می دانید قرآن نور است و کسی که خودش نور ندارد نمی تواند مردم را از ظلمات به نور دعوت کند؟

44. آیا می دانید که عظمت ماه مبارک رمضان به روزه نیست بلکه به نزول قرآن است: شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآن‏ و نفرمود: شهر رمضان الذی کتب فیه الصیام

45. آیا می دانید در نمایشگاه کتاب توجه مردم به کتب تفسیری زیاد شده است؟

46. آیا می دانید عزیزانی که مسیر سخنرانی های خود را به سمت قرآن سوق داده اند مخاطبین کمی و کیفی بیشتری دارند؟

47. آیا می دانید اینکه پیامبر (ص) فرمود هرگز نباید بین قرآن واهل بیت جدایی باشد بنابراین سزاوار است در کنار هر جلسه عزاداری یک جلسه قرآن هم باشد؟

48. آیا می دانید که امام رضا فرمود نماز بر مردم واجب شد تا قرآن از مهجوریت بیرون آید؟ عَنِ الرِّضَا ع أَنَّهُ قَالَ‏ أُمِرَ النَّاسُ بِالْقِرَاءَةِ فِی الصَّلَاةِ لِئَلَّا یَکُونَ الْقُرْآنُ مَهْجُوراً مُضَیَّعا

 سروران گرامی باید به پا خیزیم و اگر غفلت یا تقصیر و قصوری بوده از خداوند عذر خواهی کنیم و از امروز قرآن را جدی بگیریم؟ خُذِ الْکِتابَ بِقُوَّةٍ 

نکاتی به نظر می رسد که بیان می کنم عزم و تصمیم با شما. ولی بدانیم اگر عزم نداشته باشیم مثل پدر خود حضرت آدم قابل توبیخیم که قرآن می فرماید: َ وَ لَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْما
همه به پا خیزیم و برای خدا و شادی دل پیامبر(ص) و چشیدن مزه قرآن و چشاندن آن مزه به دیگران یک نهضتی ایجاد کنیم مثلا:
1. کسانی که توان تدریس تفسیر دارند تفسیر را وارد حوزه درسی خود نمایند. یعنی برنامه ریزی حوزه جوری باشد که هر طلبه حداقل در هر سال با یک جزء تفسیر آشنا شود.
2. اهل منبر نیمی از سخنرانی خود را به بیان آیات قرآن اختصاص دهند.
3. در همه روزنامه ها و مجلات ستونی برای فهم گوشه ای از آیات قرآن اختصاص یابد.
4. صدا و سیما از قصه ها و آیات کوتاه با هنر و نمایش و یا از مثال های قرآن با امکانات هنری خود بهره گیرد.
5. آموزش پرورش و دانشگاه تفسیر آیاتی را که هر روز با آن سر و کار داریم در متون کتاب درسی تزریق کنند.
6. موضوعاتی که برای همه مردم مورد نیاز است از قرآن استخراج شود.
7. اگر از تاریخ می گوییم حوادث تاریخی قرآن را در اولویت قرار دهیم.
8. اگر از اخلاق می گوییم آیات اخلاقی قرآن را مطرح کنیم.
9. اگر مثالی می زنیم یا تشبیه به کار می بریم قرآن را فراموش نکنیم.
10. اگر فضایل امیرالمومنین (ع) را می گوییم آیاتی که در شان آن بزرگوار  است در اولویت قرار دهیم.
11. اگر از حضرت مهدی (ع) و حکومت ایشان سخن می گوییم از منابعی که قرآن و مهدویت را بررسی کرده اند استفاده نماییم؟
12.  در عزل و نصب ها، قهر و صلح ها، ارتباط و ترک روابط، انتخاب همسر، آیین همسرداری، انتخاب شغل، عبادات و سیاست، خطوط کلی اقتصاد، حقوق، مدیریت و هر رشته دیگر اول بسراغ قرآن برویم بعد نهج البلاغه و روایات معتبر، بعد سیره اهل بیت (ع) و در پایان از تجربه های تاریخی بزرگان استفاده کنیم. این آرزو آغازی است که می توان از ماه رجب و شعبان و رمضان کمک گرفت زیرا ماشین هایی که هوا گرفته در سرازیری ها روشن می شود و سرازیری عبادات و قرآن ماه رمضان است.

در پایان، این ناله ی هدهدی بود نزد سلیمان ها که اگر سلیمان ها توجه فرمایند بالقیس های دنیا به اسلام رو خواهند آورد ولی اگر بگویند این هدهد پرنده کوچکی است و حرف او الزام آور نیست حرکتی صورت نخواهد گرفت.
و الامر الیکم
و السلام

  • جوان مومن انقلابی
۲۷
خرداد


روز جمعه 24 خرداد نیز گذشت و مردم فهیم کشور یک بار دیگر با حظور پر شور پای صندوق های رای، دعوت مقام معظم رهبری در خلق یک حماسه سیاسی را لبیک گفتند و دشمنان را وادار به اعتراف به حظور گسترده مردم کردند.

رقابت های انتخاباتی با تمام فراز و نشیب ها پایان یافت و آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور یازدهم برگزیده شد و اکنون فرصت آن است تا همه مسئولین و کارشناسان متحد با یکدیگر در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران و اعتلای آن در جهان گام بردارند.

در بازار گرم انتخابات وعده های بسیاری از سوی نامزدها مطرح شد که حوزه های مختلف اعم از سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را شامل می شد.

از آنجایی که حقیقت مداری و مطالبه گری را رسالت دانشجویی خود می دانیم و منافع مردم و کشور را  پاس می داریم تلاش کردیم از زمان آغاز تبلیغات انتخاباتی وعده های انتخاباتی نامزدها و مطالبات مردم را جمع آوری و منتشر کنیم و اکنون که حسن روحانی به این سمت انتخاب شده است پیگیری وعده های وی را بر خود فرض می دانیم.

در ادامه وعده های حسن روحانی در سفرهای استانی، گفت‌وگوهای رادیو و تلویزیونی و ... در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، ورزشی و سیاست داخلی و خارجی به تفکیک آورده شده است.
 
وعده های سیاسی (سیاست داخلی و خارجی)

1. تعامل مثبت با دیگر کشورهای جهان است (rouhani.ir)

2. حفظ عزت نظام با دو عنصر حکمت و مصلحت (rouhani.ir)

3. جلوگیری از تحریم‌های بیشتر با حفظ منافع ملی را و با درایت (rouhani.ir)

4. ثبات مدیریت در داخل کشور (rouhani.ir)

5. اجرای برنامه های هاشمی در دو سطح استراتژی توسعه و تاکتیک اعتدال (rouhani.ir)

6. . باید روی تعامل بیشتر با روحانیون حساب باز کنیم (rouhani.ir)

7. حقوق ملت را در الویت برنامه (rouhani.ir)

8. فراهم کردن سستم آموزشی کشور برای طیف ارزشمند دانشجویان (rouhani.ir)

9. توسعه احزاب سیاسی به عنوان مبانی حاکمیت و مردم در چارچوب قانون (rouhani.ir)

10.گسترش آ زادی قلم حافظ و مطبوعات ا در چارچوب قانون (rouhani.ir)

11.اعتمادسازی با جهان خارج (مصاحبه با سایت دیپلماسی)

12.پرهیز ازتداوم روش و رویکردهای تخریبی و تهیجی در عرصه سیاست خارجی (مصاحبه با سایت دیپلماسی)

13.رابطه با آمریکا: کاهش تنش و نه الزاماً ایجاد رابطه (مصاحبه با سایت دیپلماسی)

14. در بخش اقتصاد، اساس حل مشکلات رونق کشور است(گفت‌وگوی ویژه خبری)

15.فعال کردنتولید در بخش‌های صنعت، کشاورزی، خدمات (گفت‌وگوی ویژه خبری)

16.بهبود بخشیدن محیط کسب و کار را به طور دائم (گفت‌وگوی ویژه خبری)

17.ادامه هدف مندی یارانه (گفت‌وگوی ویژه خبری)

18.کاری می‌کنم که دولت به سمت مردم دست دراز کند نه اینکه مردم به سوی دولت دست دراز کند (گفت‌وگوی ویژه خبری)

19.دولت من فراجناحی خواهد بود؛ از تمام کارشناسان و نخبگان استفاده خواهم کرد (گفت‌وگوی ویژه خبری)

20.با رهبری رهبر، با وحدت ملت، با درایت و تدبیر و نه با درشت‌گویی و شعار، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کنیم. (گفت‌وگوی ویژه خبری)

21.تمام افراد ملت ایران باید از حقوق مساوی برخوردار باشند (rouhani.ir)

22.تمام مشکلات از نقض قانون شروع می‌شود و وای به روزی که افرادی که مسئولیت سنگینی در کشور دارند، به قانون بی‌اعتنا باشند. انتظار مردم از رئیس‌جمهور آتی نیز اجرای درست قانون است و جلب اعتماد مردم تنها در سایه اجرای دقیق قانون امکان‌پذیر است. (rouhani.ir)

23. پیگیری و احترام به حقوق اساسی مردم (rouhani.ir)

24.حق طبیعی مردم است که مشکلات خود را به صراحت بیان و بدون دغدغه بیان کنند. (rouhani.ir)

25.اساساً یکی از مسئولیت‌های رئیس‌جمهور اجرای قانون اساسی و مخصوصاً تحقق حقوق ملت است. (rouhani.ir)

26.معتقدم بقا و قدرت ملی و حاکمیت ملی در سایه اجرای دقیق همه اصول قانون اساسی است (rouhani.ir)

27.امنیت مردم فقط جلوگیری از ورود دشمن به کشور نیست. یکی از موارد امنیت، امنیت جان، مال، حیثیت و آزادی بیان مردم است (rouhani.ir)

28.  2۸/خرداد/ احیای سازمان مدیریت(روحانی در دیدار نمایندگان اقلیت ادوار مجلس)

29.حقوق شهروندی و فرصت ها برای همه برابر خواهد بود(روحانی در دیدار نمایندگان اقلیت ادوار مجلس)

وعده های اقتصادی

1. بهبود شرایط سرمایه گذاری برای بخش خصوصی و رفع موانع کسب و کار با اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار  (rouhani.ir)

2. ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و استفاده از تولیدات داخلی (rouhani.ir)

3. آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار (rouhani.ir)

4. ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار با تأکید بر استفاده از توسعه فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان و آینده‌نگری نسبت به تحولات آنها در سطح ملی و جهانی

5. ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار (rouhani.ir)

6. بهبود محیط کسب و کار و ارتقای شاخص‌های آن و حمایت از بخش‌های خصوصی و تعاونی و رقابت از راه اصلاح قوانین و مقررات (rouhani.ir)

7. رفع موانع تولید در کشور همچون دولتی بودن اقتصاد و نابرابری رقابت در اقتصاد کشور (rouhani.ir)

8. ارائه تسهیلات بانکی به کارآفرینان و حذف بروکراسی‌های گسترده برای دریافت تسهیلات بانکی (rouhani.ir)

9. تشویق افراد به سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در کشور برای راه‌اندازی بنگاه‌های جدید اقتصادی و تولیدی (rouhani.ir)

10.آموزش دادن مهارت‌های مورد نیاز جهت کار با استاندارد روز دنیا (rouhani.ir)

11.ارائه سیستم آموزشی مناسب برای نوجوانان از سنین پایین جهت قرارگیری در مسیر صحیح موفقیت (rouhani.ir)

12.ایجاد شرایطی مناسب تا جوانان ما مهارت‌های روز دنیا را بیاموزند(rouhani.ir)

13.کاهش هزینه آموزش به منظور تسهیل بهره‌مندی همگانی از آن ‌(rouhani.ir)

14.سخت‌کوشی می‌بایستی به زندگی با رفاه مطلوب منجر شود (rouhani.ir)

15.توان بخشیدن به خانواده‌ها با ایجاد شرایطی که کار بیشتر، منجر به درآمد بیشتر شود (rouhani.ir)

16.توزیع عادلانه ثروت برای بهبود وضعیت معیشت مردم و بالا بردن درآمد واقعی خانوارها (rouhani.ir)

 وعده های فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی

1. ورزش را باید جزو ضروریات زندگی خود قرار دهیم. رئیس جمهور آینده باید ورزش را جزو ضروریات زندگی مردم بداند و برنامه‌ریزی‌های مناسبی را بر این اساس داشته باشد(گفتگو با رادیوورزش)

2. من می خواهم ورزش و ورزشکاری را از لحاظ معنا به سمت پهلوانی حرکت دهم(گفتگو با رادیوورزش)

3. باید محیط‌هایی که با اخلاق اسلامی و ایرانی سازگاری ندارند، کنار گذاشت. (گفتگو با رادیوورزش)

4. باید فضاهای ورزشی همراه با اخلاق و منش باشد و در این بین باشگاه‌های ما باید مسئولیت پذیر باشند (گفتگو با رادیوورزش)

5. باید در میان مردم فرهنگ اخلاق گسترش پیدا کند تا ورزشکار محبوب جامعه تعریف شود (گفتگو با رادیوورزش)

6. موضوع ورزش و ورزش همگانی باید در سبد خانوار قرار بگیرد، (گفتگو با رادیوورزش)

7. ورزش ما باید به سمتی برود که همتای فرهنگ و مردم ایران باشد، (گفتگو با رادیوورزش)

8. باید سیستم‌های ورزشی و قدرتمندانمان جایگاه خود را پیدا کنند،(گفتگو با رادیوورزش)

9. صیانت از باورهای دینی مردم باید رفتار دینی را ترویج کنیم و به سراغ باورها برویم

 10. دولت و دولتمردان باید بر اساس اخلاق سخن بگویند.

 11. زمانی که فرهنگ ما دولتی است، مسائل ما حل و فصل نخواهد شد. اولین حمایت دولت از فرهنگ، باید در ایجاد قوانین شفاف و فضای امن باشد و فرهنگ باید به صاحبان اصلی یعنی اصحاب هنر واگذار شود و از آنان حمایت شود. (توجه به تمرکززدایی)

12. باید از انجمن‌های حرفه‌ای و نظام‌های صنفی استفاده کنیم که پیشکسوتان هر بخش می‌توانند آن بخش را بهتر کنترل کنند.

13. باید به رسانه‌ها و مطبوعات آزادی بدهیم.

14. مسائل فرهنگی باید از طریق فرهنگی حل و فصل شود. پلیس آخرین مرحله‌ای است که در مسائل فرهنگی باید وارد عمل شود.

15. باید هویت خود را در دنیای رقابت فرهنگی امروز حفظ کنیم.باید تسهیلاتی فراهم کنیم که کالای فرهنگی فاخر و مورد توجه مردم در اختیار آنها قرار گیرد و یادمان باشد که هویت ایرانی، هویت چند نفر و سلایق چند نفر نیست.

16. وظیفه داریم که کرسی‌های آزاداندیشی که مدنظر مقام معظم رهبری است را به وجود بیاوریم.

17.  (در بحث حقوق شهروندی که در قانون اساسی به آن اشاره شده است) مساله مهم‌تر حریم خصوصی است که بسیار مهم است.

18. افزایش پهنای باند اینترنت کشور.

 19.  (در بخش فرهنگ) باید اصول را تبیین و تعریف کرد تا مردم خود برگزینند.

  • جوان مومن انقلابی
۲۷
خرداد
در پی حماسه‌ی با شکوه و تاریخی ملت در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تشکر و قدردانی خطاب به مردم ایران صادر کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این پیام با اشاره به حضور متراکم و خیره کننده ایرانیان مومن و غیور در صحنه حماسی انتخابات، این حضور عظیم را نشان دهنده رشد فزاینده سیاسی و پای فشردن بر مردم‌سالاری دینی صادقانه و باطل السحر بافته‌ها و گزافه‌های دشمنان حسود خواندند و تأکید کردند: پیروزِ حقیقی انتخابات، ملت بزرگ ایران است که به حول و قوه الهی توانست گامی استوار بردارد و گوهر نفوذناپذیر و چهره‌ی پُرنشاط و مصمّم و دل سرشار از امید و ایمان خود را به نمایش بگذارد.

متن کامل پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
ملت عزیز ایران!
صحنه حماسی و پُرشور انتخابات در روز جمعه‌ی ۲۴ خرداد، آزمون خیره‌کننده‌ی دیگری بود که چهره‌ی مصمم و پر امید ایران اسلامی را در معرض نگاه دوستان و دشمنان نهاد. رشد فزاینده‌ی سیاسی و پای فشردن بر مردم سالاری صادقانه، حقیقت تابناکی است که با حضور متراکم شما در پای صندوق‌های رأی، یک بار دیگر در عمل به اثبات رسید و باطل السحر بافته‌ها و گزافه‌های دشمنان و حسودان و طمع ورزان شد. حماسه حضور شما پیوند مستحکم ایران و ایرانی را با نظام اسلامی به رخ همه‌ی بدخواهانی کشید که با صد ترفند سیاسی و اقتصادی و امنیتی در پی گسستن یا سست کردن این اعتماد و پیوند مقدس‌اند.
ایرانیِ مومن و غیور در انتخابات دیروز، ظرفیت عظیم خود را در مواجهه‌ی متین و خردمندانه با جنگ روانی بازیگران سلطه و استکبار، با زیبایی و چیره‌دستی هرچه تمام‌تر به تصویر کشید و کشور خود و منافع ملی خود و آینده پُرتلاش و امیدوارانه خود را بیمه کرد.
پیروز حقیقی انتخابات دیروز ملت بزرگ ایران است که به حول و قوه الهی توانست گامی استوار بردارد و گوهر نفوذ‌ناپذیر و چهره‌ی پُرنشاط و مصمم و دل سرشار از  امید و ایمان خود را به نمایش بگذارد.
اینجانب با خشوع و خاکساری در برابر لطف و رحمت خداوند حکیم و علیم، جبهه‌ی سپاس بر زمین می‌سایم و خود و شما را به ذکر و شکر و قدرشناسی این نعمت بزرگ فرا میخوانم و با سلام و عرض اخلاص به حضرت ولی الله الاعظم روحی‌فداه و تبریک به ملت عزیز و به رئیس‌جمهور منتخب جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ حسن روحانی نکاتی را به ایشان و همه آحاد ملت عرض میکنم:

۱- اکنون که حماسه‌ی سیاسی و نقطه اوج آن در جمعه‌ی بیست و چهارم خرداد با پیروزی ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی به سرانجام رسیده است، هیجان و التهاب روزها و هفته‌های رقابت، باید جای خود را به همکاری و رفاقت داده و طرفداران نامزدهای رقیب در آزمون بردباری و متانت و دانایی نیز جایگاه شایسته‌ی خود را به دست آورند. هیچ احساسی، چه شادمانی و چه ناشادمانی، نباید کسی را به رفتار و گفتاری دور از شأنِ خردمندی و فرزانگی وادار کند. نگذارید بدخواهان، احساسات مردم را ابزار خواسته‌های پلید خویش کنند. وحدت ملی و رفق و مدارا پشتوانه‌ی امنیت کشور و خنثی‌کننده‌‌ی ترفندهای دشمنان است.
۲- رئیس‌جمهور منتخب، رئیس‌جمهور همه‌‌ی ملت است. همه باید برای دست یافتن به آرمانهای بزرگی که رئیس‌جمهور و همکاران وی در دولت، متعهد و مسئول تحقق آنند، به آنان کمک و با آنان همکاری صمیمانه کنند.

۳- اکنون پس از هفته‌ها گفتن و شنودن، نوبت کار و اقدام است. رئیس‌جمهور منتخب، تا روز پذیرش رسمی مسئولیت، دارای فرصت ارزشمندی است که شایسته است بیشترین بهره از آن برده شود و کارهائی که شروع مسئولیت خطیر ریاست جمهوری، بدان نیازمند است، بی‌درنگ آغاز گردد.

۴- تحقق حماسه‌‌ی انتخابات، بدون شرکت و رقابت و تلاش دیگر نامزدهای ریاست جمهوری امکان‌پذیر نبود. لازم میدانم از همه شخصیت‌های محترمی که پای در این میدان نهاده و با تلاش خستگی‌ناپذیر خود، صحنه‌ی مسابقه‌ای شورانگیز را آفریدند، صمیمانه تشکر کنم و آنان را باز هم به نقش‌آفرینی در عرصه‌های گوناگون انقلاب و نظام اسلامی فرا بخوانم.

۵. و نیز لازم میدانم از همه‌ی آحاد ملت که این بار نیز حادثه‌ای ماندگار خلق کردند، بویژه از حضرات مراجع معظّم و علمای اعلام و نخبگان دانشگاهی و سیاسی و فرهنگی که در ترغیب به مشارکت، نقش‌های ارزنده ایفا کردند، و نیز از دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا بویژه وزارت کشور و شورای محترم نگهبان که زحمات طاقت‌فرسای این هفته‌های پُرکار را صبورانه تحمل کردند و با امانت کامل، این بار سنگین را به سرمنزل رساندند، و نیز از مأموران پُرتلاشی که امنیت این پدیده‌ی حساس را در کشوری با این وسعت، تا اقصی‌نقاط آن تضمین کردند و همچنین از همه‌ی دستگاههای همکار آنان، صمیمانه تشکر کنم و اجر وافر الهی را برای آنان مسألت نمایم.

۶. لازم میدانم به شکل ویژه از رسانه‌ی ملی و دست‌اندرکاران محترم آن که شور انتخابات را رهین تلاش هنرمندانه و مبتکرانه‌ی خود ساختند و راوی صادق و صریح گرایش‌ها و اندیشه‌ها و هدفهای نامزدان ریاست جمهوری شدند و چگونگی دست بدست شدن قدرت در نظام جمهوری اسلامی را به شکل آشکار در برابر چشم جهانیان گذاشتند، تشکری بسزا و بلیغ کرده، اجر و توفیق آنان را از خداوند مسألت نمایم.

در پایان بار دیگر با خشوع و ابتهال، نعمت‌های بزرگ الهی را سپاس گفته و با تکریم یاد امام بزرگوار و شهیدان و ایثارگران عالی مقام، آینده‌ای هرچه بهتر را برای این کشور و این ملت آرزو و مسألت میکنم.

والسّلام علیکم و رحمة الله
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۲

  • جوان مومن انقلابی
۲۷
خرداد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد،‌ آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران به سؤالات آنان پیرامون گفتمان اعتدال،‌مشارکت مردم و خلق حماسه سیاسی و دیگر سؤالات پاسخ داد.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به خلق حماسه سیاسی اظهار کرد: مسئله انتخابات در واقع فتح‌الفتوحی در سال حماسه سیاسی و در مقابل دشمنانی بود که خیال می‌کردند با فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها مردم نست به نظام بی‌تفاوت بودند.

وی افزود: علیرغم اینکه دشمنان در تبلیغات خود عنوان می‌کردند که انتخابات آزاد نیست، مردمی نیست و قبل از انتخابات نتیجه‌اش دیکته شده و معلوم نیست، دیدیم که خلاف این حرف‌ها درآمد و امروز باید این حرف‌ها را پس بگیرند در حالی که آنقدر جوانمرد نیستند که حرف‌های خود را پس بگیرند لذا سکوت آنها را شاهدیم.

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: البته این در حالی است که آنها در تحلیل‌های خود به این واقعیت رسیده‌اند که نظام جمهوری اسلامی ایران ریشه در مردم دارد؛ صرف‌نظر از اینکه نظام ما نظامی با فضیلت و امانتدار رای مردم است، دیدید که آزادی کامل در کشور وجود دارد و نظام ما نظام مقتدر است و بنابراین هر جریان فکری که روی کار آید و هر قدرتی که در راس قرار گیرد جای وحشت و هراس وجود ندارد. چراکه نظام ما مبتنی بر یک عمر و ریشه اعتقادی بوده و ریشه در خود مردم دارد.

وی تصریح کرد: قطعا هر قدرتی که حاکم شود خوب است چرا که ما فقط نمی‌خواهیم جریان نااهل و وابسته به بیگانگان روی کار آید حال اینکه از خود مردم هر اندیشه‌ای حاکم شود قطعا این در عمق نظام و درون جامعه ضربه نخواهد زد و بنابراین پاسداری ما از دروازه مردم سالاری و ورود دشمنان است. اما از خودی‌ها و داخل جامعه هر کسی و با هر سلیقه و اندیشه‌ای در جریان قدرت قرار گیرد، این به اساس و اقتدار نظام ضربه نخواهد زد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به اینکه مجری انتخابات در این دوره از یک جریان فکری و برنده انتخابات از جریان دیگری بود، اذعان داشت: در این دوره شاهد بودیم که مجری انتخابات با کمال امانتدار آن را برگزار کرد و جریان رقیب پیروز انتخابات شد. قطعا در هیچ کجای دنیا این دموکراسی را نمی‌بینید. این انتخابات به دلیل مشارکت 73 درصدی انتخاباتی شیرین و لذت‌بخش بود که مردم آزادانه و با نشاط و شادابی پای صندوق‌ها آمده و سرنوشت خود را تعیین کرده و مدیری که دلخواه‌شان بود انتخاب کردند.

وی با تاکید بر اینکه احساس استقلال و سرفرازی مردم در پای صندوق‌های رای احساسی ارزشمند است، تاکید کرد: حلاوت بالاتر این انتخابات انسانیت و انصاف و مروتی بود که رقبای کاندیدای منتخب داشتند و کوچکترین اما و اشکالی روی انتخابات نگذاشتند و حتی دیدیم که پیروزی را بر رقیب خود تبریک گفتند.

امام جمعه مشهد متذکر شد: این عمل آنها صورت یک آئینه‌ای شد برای کسانی که فساد و فتنه 88 را راه‌انداختند و به طرف دشمن رفتند و دست به دست دشمن دادند؛ آنها با ناجوانمردی، شیرینی و حلاوت مشارکت قریب به 80 درصدی را به کام ملت تلخ کردند. در حالی که انسانیت و انصاف کاندیداهای این دوره در واقع آئینه‌ای بود که فساد آن افراد را به ما نمایش داد.

* پیروزی روحانی پیروزی گفتمان اعتدال بود

آیت‌الله علم‌الهدی در ادامه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیروزی حجت‌الاسلام حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: پیروزی آقای روحانی در واقع پیروزی گفتمان اعتدال بود نه سلطه اصلاح طلبان. البته این بستگی به روش و عملکرد ایشان دارد که آیا جریان اصلاح طلب را بر کشور مسلط کند یا خیر. ولی به هر حال رای مردم به اصلاح‌طلبان نبود. بلکه به اعتدال بود.

وی با تاکید بر اینکه مردم بصیر بوده و صاحب اختیار هستند، یادآور شد: خوشبختانه صدا و سیما در این دوره با گفت‌وگوها، مناظره‌ها و برنامه‌هایی که پخش کرد کاملا همه چیز برای مردم شفاف شد و بنابراین اکثریت مردم گفتمان اعتدال را پسندیدند و به این گفتمان رای دادند. بنابراین نباید پایه اصولگرایان و اصلاح طلبان را به میدان آورد.

وی یادآور شد: البته اصلاح‌طلبان زمانی پیروز هستند که این منتخب ملت به طیف اصلاح‌طلبی گرایش پیدا کنند و آنها بر مملکت مسلط باشند.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به گفتمان حجت‌الاسلام حسن روحانی اظهار کرد: البته آقای روحانی در تمام صحبت‌ها و مناظره‌های خود معتدل بود که در کشور تندروی‌هایی وجود دارد که برای مردم مشکلاتی به وجود آورده بنابراین باید جلوی این تندروی‌ها را گرفته و اعتدال را حاکم کنیم. مردم هم به طبع اینکه به دنبال حل مشکل خود بودند به گفتمان وی رای دادند.

* اعتدال باید اصلی برای توسعه اصل استکبارستیزی باشد

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه در بخش دیگری از سخنان خود اذعان داشت: اما اینکه ما چه هستیم و بنده و امثال بنده در مقابل آنها تسلیم گفتمان عدالت هستیم یا خیر، باید بگویم که اگر این گفتمان در حوزه یک روش و راهکار اجرایی برای توسعه اصول انقلاب اسلامی باشد قطعا روش و تجربه‌ای تازه است و میدان برای اجرایی کردن آن باز خواهد بود. اما اگر اعتدال به عنوان نقطه مقابل استکبارستیزی قرار گیرد این با اصل انقلاب منافات دارد و ما هیچ مدیریتی که با اصل انقلاب منافات داشته باشد را تحمل نخواهیم کرد.

آیت‌الله علم‌الهدی با تاکید بر اینکه برای مردم و خود ما از همه چی اصولی‌تر، اصولی است که امام (ره) دراین انقلاب آن را تثبیت کردند و پای این اصول خون و شهید داده‌ایم،‌خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم از سرمایه‌گذاری خون‌هایی که داده‌ایم صرف‌نظر کنی. اصل استکبارستیزی اصل انقلاب و از اصول امام (ره) است؛ پای همین اصل 8 سال در دفاع مقدس مبارزه کردیم و بعد از امام نیز بزرگترین قدرت مدیریت و بزرگترین عظمت رهبری ما این است که در 24 سال پس از امام این اصل استکبارستیزی را مقام معظم رهبری با همان قدرت حفظ کرده‌ است تا اینکه استکبار را مستاصل و بیچاره کردند.

وی تصریح کرد: کجای دنیاست که امروز مرگ بر آمریکا نگوید. امروز تمام معادلات سیاسی دنیا به هم ریخته است. بنابراین به هیچ وجه از این اصل دست برنخواهیم داشت حتی اگر مانند زمان امام حسین (ع) یک مقام معظم رهبری بماند با 120 نفر.

وی تاکید کرد: قطعا اصل اعتدال به عنوان یک راهکار و اصل برای توسعه استکبارستیزی باید مطرح شود. این واقعیتی است که باید برای مردم ما مشخص شود.

آیت‌الله علم‌الهدی در ادامه با اشاره به مواضع روز گذشته وزارت خارجه انگلیس و فرانسه مبنی بر تعامل با دولت جدید ایران، گفت: آنها با توجه به عنوان اعتدال خیال کردند که جریان منعطفی در جریان مدیریت کشور به وجود آمده است. جریان‌های استعمارگر و استعماری دنیا همیشه به دنبال جریان منعطف هستند. به ویژه در محیط‌های انقلابی تا این جریان‌ها را ابزار نفوذ خود در جامعه قرار دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به عدم پیروزی اصولگرایان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: اینکه عنوان می‌شود عدم ائتلاف اصولگرایان سبب شکست شد تحلیل درستی نیست و من معتقد نیستم؛ مردم ما مردمی آزاد بوده و بدنه مردم ما نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب نیستند.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: اگر ائتلافی هم بوجود می‌آمد باز هم فایده‌ای نداشت چرا که مجموع آرا آنها زیر 50 درصد بود؛ مطالبه مردم در این دوره مطالبه معیشت بود و از طرفی جریان مدیریتی کشور را مقصر می‌دانستند. بنابراین به این نتیجه رسیدند که آقای روحانی با گفتمان اعتدال می‌تواند مشکلات را حل کند. پس او را انتخاب کردند.

  • جوان مومن انقلابی
۲۳
خرداد
آقایان ولایتی، قالیباف و جلیلی!
 انتخابات به دوران حساس رسیده است. جبهه اصلاح طلبان به اتحاد یکی دستی رسیده اند. کشور نیاز به یک فرد با روحیه انقلابی برای اداره کشور دارد که با این رفتارهای شما در جبهه اصول گراها باعث ریزش آرای اصول گرایان خواهید شد. توصیه من به عنوان فردی که دوستدار انقلاب و این نظام هستم به شما بزرگان اصول گرا این است که برای پیروزی در این انتخابات با هم متحد شوید.
 و من الله التوفیق  92/3/22

  • جوان مومن انقلابی
۲۰
خرداد

کد نام و نام خانوادگی ردیف
2482 رضا تقی پورانوری 1
2695 مهدی چمران 2
7412 محسن منصوری 3
2914 حسن حمیدزاده 4
4642 حسین رضازاده 5
2757 رحمت الله حافظی 6
4867 پرویزسروری 7
5975 محمد هاشم غرقی 8
5496 سید امیرالدین صدرنژاد 9
2181 افشین پروین پور 10
4546 حجت الاسلام علی رجبی 11
6975 سید مرتضی محمودی 12
5759 رسول عباسی 13
2694 احمد چلداوی 14
1856 ابراهیم بازیان 15
7595 عبدالحسین ناصری 16
7215 مهنوش معتمدی آذر 17
6481 فردوس قماشچی 18
4897 زهرا سلطانی 19
1514 بهمن ادیب زاده 20
5124  اقبال شاکری 21
2948 رسول خادم 22
6486 ابوالفضل قناعتی 23
5615 علیرضا صفارزاده 24
5689 سید محمدرضاطباطبایی 25
6269 محمدرضا میرمحمدی 26
7867 جلیل نیکزاد ثمرین 27
7549 مجتبی شاکری 28
4796 حسین ساری 29
7164 عباس مسجدی آرانی 30
1614 سید حسن اعتماد زاده 31
 
  • جوان مومن انقلابی
۰۴
خرداد

در مراسم قرعه کشی که با حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، جدول زمان پخش برنامه های تبلیغی نامزدها شامل مناظره‌های مشترک، گفت‌وگوهای رادیویی و مستندهای تبلیغاتی آنها از شبکه های رادیویی و تلویزیونی مشخص شد.

بر اساس این گزارش، طبق قرعه‌کشی انجام‌شده، شماره ویژه هر کاندیدا با حضور نماینده قانونی اش مشخص شد.

مطابق قرعه‌کشی انجام‌شده، محسن رضایی با شماره 18 ، علی اکبر ولایتی با شماره 13، محمدباقر قالیباف با شماره 16، غلامعلی حداد عادل با شماره 14، محمدرضا عارف با شماره 11، محمدغرضی با شماره 17، حسن روحانی با شماره 12 و سعید جلیلی با شماره 15 شناخته شدند.

 

برنامه تبلیغاتی محسن رضایی از شبکه های رسانه ملی

شنبه: 4 خرداد؛ شبکه اول سیما - برنامه با دوربین- ساعت 20

پنج شنبه: 9 خرداد؛ شبکه دوم سیما- گفتگوی ویژه خبری- ساعت 22.45 دقیقه

یکشنبه: 12 خرداد؛ شبکه جام جم- پاسخ به ایرانیان خارج از کشور- ساعت 23.30 دقیقه

دوشنبه: 13 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 20.10 دقیقه

                    این مستند ساعت 23.30 همان شب از شبکه جام جم تکرار خواهد شد

شنبه: 18 خرداد؛ شبکه سوم سیما- پاسخ به سؤالات جوانان- ساعت 19.10 دقیقه

یکشنبه: 19 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند دوم- ساعت 23.30 دقیقه

           مستند دوم این نامزد نیز همان شب ساعت 30 دقیقه بامداد از شبکه جام جم تکرار خواهد شد.

دوشنبه: 20 خرداد؛ شبکه خبر- گفتگوی ضبط شده- ساعت 22.30 دقیقه

سه شنبه: 21 خرداد؛ شبکه چهار سیما- پاسخ به سؤالات کارشناسان- ساعت 18/10 دقیقه

 

برنامه تبلیغاتی علی اکبر ولایتی از شبکه های رسانه ملی

یکشنبه: 5 خرداد؛ شبکه دوم سیما- گفتگوی ویژه خبری- ساعت 22.45 دقیقه

دوشنبه: 6 خرداد؛ شبکه اول سیما- برنامه با دوربین- ساعت 20

چهارشنبه: 8 خرداد؛ شبکه جام جم- پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور- ساعت 23.30 دقیقه

شبنه 13 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 20.10 دقیقه

              این مستند همان شب ساعت 23.30 دقیقه از شبکه جام جم پخش خواهد شد.

پنج شنبه: 16 خرداد؛ شبکه سوم سیما- پاسخ به سؤالات جوانان- ساعت 19.10 دقیقه

یکشنبه: 19 خرداد؛ شبکه خبر- گفتگوی ضبط شده- ساعت 22.30 دقیقه

دوشنبه: 20 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند دوم- ساعت 23.30 دقیقه

              این مستند همان شب ساعت 30 دقیقه بامداد از جام جم پخش خواهد شد

چهارشنبه: 22 خرداد؛ شبکه 4 سیما- پاسخ به کارشناسان- ساعت 18.10 دقیقه

 

برنامه تبلیغاتی محمد باقر قالیباف از شبکه های رسانه ملی

سه شنبه: هفتم خرداد؛ شبکه دوم سیما- گفتگوی ویژه- ساعت 22.45 دقیقه

چهارشنبه: 8 خرداد؛ شبکه اول سیما- برنامه با دوربین- ساعت 20

شنبه: یازدهم خرداد؛ شبکه جام جم- پاسخ به ایرانیان خارج از کشور- ساعت 23.30 دقیقه

سه شنبه: 14 خرداد؛ شبکه سوم سیما- پاسخ به سؤالات جوانان- ساعت 19.10 دقیقه

پنجشنبه: 16 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 20.10 دقیقه

                   این مستند همان شب ساعت 23.30 از شبکه جام جم تکرار خواهد شد.

یکشنبه: 19 خرداد؛ شبکه چهار سیما- پاسخ به سؤالات کارشناسان- ساعت 18.10 دقیقه

سه شنبه: 21 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند دوم- ساعت 23.30 دقیقه

               این مستند نیز همان شب ساعت 30 دقیقه بامداد از جام جم پخش می شود.

چهارشنبه: 22 خرداد؛ شبکه خبر- گفتگوی ضبط شده- ساعت 22.30 دقیقه

 

برنامه تبلیغاتی غلامعلی حداد عادل از شبکه های رسانه ملی

دوشنبه: 6 خرداد؛ شبکه جام جم- پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور- ساعت 23.30 دقیقه

پنج شنبه: 9 خرداد؛ شبکه اول سیما- برنامه با دوربین- ساعت 20

یکشنبه: 12 خرداد؛ شبکه دوم سیما- گفتگوی ویژه خبری- ساعت 22.45 دقیقه

سه شنبه: 14 خرداد؛ شبکه چهار سیما- پاسخ به سوالات کارشناسان- ساعت 18.10 دقیقه

پنج شنبه: 16 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 23.30 دقیقه

             این مستند همان شب در ساعت 30 دقیقه بامداد از جام جم پخش خواهد شد.

شنبه: 18 خرداد؛ شبکه خبر- گفتگوی ضبط شده- ساعت 22.30 دقیقه

یکشنبه: 19 خرداد؛ شبکه سه سیما- پاسخ به سؤالات جوانان- ساعت 19.10 دقیقه

سه شنبه: 21 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند دوم- ساعت 20.10 دقیقه

              این مستند همان شب ساعت 23.30 دقیقه از شبکه جام جم تکرار می شود.

 

برنامه تبلیغاتی محمد رضا عارف از شبکه های رسانه ملی

یکشنبه: 5 خرداد؛‌ شبکه جام جم- پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور- ساعت 23.30 دقیقه

چهارشنبه: 8 خرداد؛ شبکه دوم سیما- گفتگوی ویژه خبری- ساعت 22.45 دقیقه

شنبه: 11 خرداد؛ شبکه اول سیما- برنامه با دوربین- ساعت 20

دوشنبه: 13 خرداد؛ شبکه سوم سیما- پاسخ به سؤالات جوانان- ساعت 19.10 دقیقه

شنبه: 18 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 20.10 دقیقه

                   این مستند همان شب ساعت 23.30 دقیقه از جام جم پخش می شود.

دوشنبه: 20 خرداد؛ شبکه چهارم سیما- پاسخ به کارشناسان- ساعت 18.10 دقیقه

سه شنبه: 21 خرداد؛ شبکه خبر- گفتگوی ضبط شده- ساعت 22.30 دقیقه

چهارشنبه: 22 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند دوم- ساعت 23.30 دقیقه

               این مستند نیز همان شب ساعت 30 دقیقه بامدد از جام جم پخش مجدد می شود.

 

برنامه تبلیغاتی سید محمد غرضی از شبکه های رسانه ملی

شنبه: 4 خرداد؛ شبکه جام جم - پاسخ به سؤالات ایرانیان-، ساعت 23.30 دقیقه

شنبه: 11 خرداد؛ شبکه دوم سیما- گفتگوی ویژه خبری- ساعت 22.45 دقیقه

یکشنبه: 12 خرداد؛ شبکه اول سیما- برنامه با دوربین- ساعت 20

دوشنبه: 13 خرداد؛ شبکه چهارم سیما- پاسخ به سؤالات کارشناسان- ساعت 18/10دقیقه

پنج شنبه: 16 خرداد؛ شبکه خبر- گفتگوی ضبط شده- ساعت 22.30 دقیقه

شنبه: 18 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 23.30 دقیقه

                 این مستند همان شب ساعت 30 دقیقه بامداد از شبکه جام جم پخش خواهد شد.

دوشنبه: 20 خرداد؛ شبکه سوم سیما- پاسخ به سؤالات جوانان- 19.10 دقیقه

چهارشنبه: 22 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند دوم- ساعت 20.10 دقیقه

      مستند دوم این نامزد همان شب ساعت 23.30 دقیقه از شبکه جام جم پخش مجدد خواهد شد.

 

برنامه تبلیغاتی حسن روحانی از شبکه‌های رسانه ملی

دوشنبه: 6 خرداد؛ شبکه دوم سیما- گفتگوی ویژه خبری- ساعت 22.45 دقیقه

سه شنبه: 7 خرداد؛ شبکه اول سیما- برنامه با دوربین- ساعت 20

پنج شنبه: 9 خرداد؛ شبکه جام جم- پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور- ساعت 23.30 دقیقه

دوشنبه: 13 خرداد؛ شبکه خبر- گفتگوی ضبط شده- ساعت 22.30 دقیقه

سه شنبه: 14 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 23.30 دقیقه

                 شبکه جام جم ساعت 30 دقیقه بامداد، همان روز این مستند را پخش خواهد کرد.

پنج شنبه: 16 خرداد؛ شبکه چهارم سیما- پاسخ به کارشناسان- ساعت 18.10 دقیقه

دوشنبه: 20 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند دوم- ساعت 20.10 دقیقه

                     این مستند همان شب ساعت 23.30 دقیقه از جام جم نیز پخش می شود.

چهارشنبه: 22 خرداد؛ شبکه سوم سیما- پاسخ به سؤالات جوانان- ساعت 19.10 دقیقه

 

برنامه تبلیغاتی سعید جلیلی از شبکه های رسانه ملی

شنبه: 4 خرداد؛ شبکه دوم سیما- گفتگوی ویژه خبری- ساعت 22.45 دقیقه

یکشنبه: 5 خرداد؛ شبکه اول سیما- برنامه با دوربین- ساعت 20

سه شنبه 7 خرداد؛ شبکه جام جم- پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور- ساعت 23.30 دقیقه

دوشنبه: 13 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 23.30 دقیقه

                این مستند همان شب ساعت 30 دقیقه بامداد از شبکه جام جم پخش می شود.

سه شنبه: 14 خرداد؛ شبکه خبر- گفتگوی ضبط شده- ساعت 22.30 دقیقه

شنبه: 18 خرداد؛ شبکه چهار سیما- پاسخ به سؤالات کارشناسان- ساعت 18.10 دقیقه

یکشنبه: 19 خرداد؛ شبکه اول سیما- مستند دوم- ساعت 20.10 دقیقه

                     این مستند همان شب ساعت 23.30 دقیقه از جام جم نیز پخش می شود.

سه شنبه؛ شبکه سوم سیما- پاسخ به سؤالات جوانان- ساعت 19.10 دقیقه

  • جوان مومن انقلابی
۰۱
خرداد


یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اعلام اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده از سوی وزارت کشور از دیشب و به صورت رسمی وارد مرحله جدیدی شد.

انتخاباتی که قرار است 24 خرداد ماه برگزار شود و طی آن یازدهمین مستاجر پاستور کابینه خود را تشکیل می‌دهد.

انتخابات یاد شده از مدت‌ها قبل محل بحث و جدل جریانات سیاسی بود و افراد و جریانات گوناگون همواره سعی می‌کردند طی رایزنی‌ها و ائتلاف‌هایی با به صحنه آوردن چهره‌های مطرح خود، حائز اکثریت آرا شوند.

این قبیل اقدامات از ماه‌ها قبل آغاز شد و با نزدیک شدن ایام ثبت‌نام نامزدها، قوت گرفت تا در نهایت شاهد بودیم در 5 روز ثبت‌نام از نامزدها که از سه‌شنبه 17 اردیبهشت آغاز و تا شنبه 21 همین ماه ادامه داشت، چهره‌های متعددی به صحنه آمدند. چهره‌هایی که هر یک در دولت‌های فعلی و پیشین دارای پست و مقام بودند و برخی از آنها نیز صاحب‌نظر و استاد دانشگاه محسوب می‌شدند.

بر اساس این گزارش در زمان ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حدود سی و اندی چهره مطرح و سرشناس برای نامزدی در انتخابات، راهی ساختمان فاطمی شدند.

بعد از پایان زمان ثبت‌نام، احراز صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان آغاز شد و همین دیروز بود که مهلت شورای نگهبان برای احراز صلاحیت‌ها به پایان رسید و این شورا اسامی تائید صلاحیت‌شدگان را به وزارت کشور تحویل داد.

وزارت کشور نیز بر اساس وظیفه قانونی خود در شب گذشته اسامی 8 کاندید صلاحیت شده شامل سعید جلیلی، غلامعلی حدادعادل، محمدرضا عارف، حسن روحانی، محسن رضایی، علی‌اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف و محمد غرضی را اعلام کرد تا یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری از مرحله گمانه‌زنی‌ها و تلاش برای حضور چهره‌های مختلف وارد فاز آغاز تبلیغات و ائتلاف‌های نهایی شود.

هر چند در بین تائید صلاحیت‌ نشده‌ها، چهره‌های مطرحی به چشم می‌خوردند اما به اذعان تمامی نامزدها، هوادارانشان و کارشناسان سیاسی همگان بایستی به نظر شورای نگهبان احترام بگذارند و عمل به قانون را در تمام مراحل در دستور کار خود قرار دهندکه البته شاهد بودیم پس از اعلام نظر شورای نگهبان اغلب چهره‌های رد صلاحیت شده چه اصولگرا و چه اصلاح طلب طی اظهارنظرهایی از تمکین به قانون و پذیرش نظر شورای نگهبان سخن گفتند.

عمل به قانون بایستی سرلوحه تمامی اقدامات نامزدها در قبل، حین و پس از برگزاری انتخابات باشد تا دیگر شاهد برخی رفتارهای هیجان‌زده و غیرقانونی در قبل،‌ حین و پس از انتخابات مانند سال 88 نباشیم. سالی که در آن جریانی که اکثریت آرا را از دست داد، دیگر تمکین به قانون را لحاظ نکرد و همین باعث شد کشور تا مدت‌ها دچار فتنه‌ای شود که هزینه‌هایی برای کشور در پی داشت.

البته عمل به قانون فقط معطوف به زمان احراز صلاحیت‌ها یا زمان اعلام نتایج نیست، بلکه نامزدهای انتخاباتی باید در تمامی ایام انتخابات بخصوص زمان تبلیغات انتخاباتی، قانون را به صورت جدی اجرایی کنند تا شاهد هیچ گونه رفتارهای غیرقانونی در ایام تبلیغات انتخاباتی و تلاش برای تخریب نامزدهای دیگر نباشیم.

رفتار قانونی امروز نکته‌ای است که هم مردم خواهان آنند و هم رعایت آن موجبات برگزاری یک انتخابات سالم و به دور از هیاهو را فراهم می کند.

بر اساس این گزارش باید به این نکته توجه کرد که فارغ از ائتلاف‌ها و جلسات انتخاباتی ایام پیشین، از این پس و در ایام تبلیغات انتخاباتی نیز نامزدها بخصوص نامزدهایی که از نظر فکری به یکدیگر نزدیک‌ترند، جلساتی را برای ائتلاف برگزار خواهند کرد.

در همین زمینه اعضای ائتلاف پیشرفت (محمدباقر قالیباف، علی اکبر ولایتی، غلامعلی حداد عادل)، ائتلاف را در دستور کار خود دارند و با توجه به حضور سعید جلیلی امکان افزایش اعضای این ائتلاف از سه به چهار نفر پیش‌بینی می‌شود.

احتمال دارد حسن روحانی و محمدرضا عارف نیز که یکی خود را مستقل و دیگری خود را کاندیدای اصلاح‌طلبان معرفی کرده، به دلیل ائتلاف در اصولگرایان، به دنبال وحدت باشند. هر چند محمد غرضی وزیر دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز به دلیل قرابت گفتمانی، ممکن است حاضر به وحدت با گزینه‌های یاد شده باشد.

در این بین پیش‌بینی می‌شود محسن رضایی که پیش از این نیز خود را یک گزینه مستقل در انتخابات معرفی کرده حاضر به ائتلاف با سایر گزینه‌ها نباشد و به گفته خودش تا آخر در صحنه مستقل حاضر شود.

  • جوان مومن انقلابی